Dzień Romów w Sejmie
„Jeździliśmy daleko, polami, lasami, a nasze drogi nie miewały końca…”
Wiersze romskich poetów: Papuszy, Izoldy Kwiek i Edwarda Dębickiego czytane były dziś przez członków Prezydium Sejmu, aktora Daniela Olbrychskiego oraz dzieci romskie podczas obchodów Dnia Romów w Sejmie. W Sali Kolumnowej dla zaproszonych gości zagrał również cygański zespół Terno oraz Józef Jochymczyk – Merstein.
Rozpoczynając uroczystość Jerzy Wenderlich mówił o wyjątkowości tego Święta – Jesteśmy bardzo dumni z tego, że możemy być razem z Romami dzisiaj w polskim Sejmie. Wicemarszałek zwrócił również uwagę na skomplikowane losy Romów – To nie tylko kultura, rozmach, różnorodność powinny być nam bliskie, ale również historia, martyrologia, wielkie cierpienia, ale i wielki heroizm…
Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce Roman Kwiatkowski dziękując za możliwość współorganizowania Dnia Romów w Sejmie wspominał o wielowiekowej więzi łączącej nasze narody. – Przemawiając w dniu Romów pragnę podkreślić, że nasz naród żyje w Polsce już od 6 wieków. Nasza kultura jest częścią dziedzictwa kulturowego ziem polskich. Nasza historia jest częścią historii Polski. Prezes Kwiatkowski wspominał także trudne czasy stanu wojennego i przymusową emigrację – Starałem się wrócić do kraju i wróciłem. Dlaczego? Ponieważ to jest mój kraj, to jest moja ojczyzna. Chciałem być dumny i jestem dumny z tego, że jestem obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej – podsumował.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Romowie. Stan duszy czy kultura równoległa”. Ekspozycja przedstawia dzieje Romów z perspektywy losów przedstawicieli narodowości romskiej w kontekście przemian cywilizacyjnych ostatnich 500 latach w Europie i na świecie. Romowie są jedną z bardziej charakterystycznych mniejszości etnicznych, o bogatej tradycji i obyczajach, głęboko osadzonych w krajobrazie kulturowym Polski. Na obraz Romów w świadomości współczesnych Europejczyków ogromny wpływ mają wzorce ukształtowane na przestrzeni ostatnich wieków przez literaturę, sztukę i historię. Prezentowana wystawa pokazuje się jak błędnym jest pokutujące powszechnie przekonanie o hermetyczności narodowości romskiej.
Ponadto zaproszeni goście obejrzeli film dokumentalny o Papuszy.
Pomysłodawcą i patronem wydarzenia był wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich. Współorganizatorem – Stowarzyszenie Romów w Polsce.
Zdjęcia Paweł Kula
Uroczystość w całości można obejrzeć na stronie internetowej Sejmu.
Link do transmisji