Odszedł prof. Władysław Bartoszewski

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację, że w piątek zmarł nasz wielki przyjaciel i orędownik – prof. Władysław Bartoszewski.  Warto przypomnieć w tym miejscu sylwetkę tego niezwykłego człowieka.

Władysław Bartoszewski – (ur 19.02.1922 w Warszawie) pisarz, historyk, dyplomata, były minister spraw zagranicznych III Rzeczpospolitej. We wrześniu 1939 uczestniczył w cywilnej obronie Warszawy. Wiosną i latem 1940 roku pracował w Polskim Czerwonym Krzyżu. Od 19 września 1940 do 8 kwietnia 1941 osadzony był, jako jedna z ofiar akcji hitlerowskich przeciw inteligencji polskiej, w obozie koncentracyjnym Auschwitz – Birkenau. (więzień nr 4427). Po zwolnieniu z obozu – w wyniku starań Międzynarodowego Czerwonego Krzyża – studiował na tajnym uniwersytecie warszawskim i działał od lata 1942 w konspiracyjnej organizacji katolickiej Front Odrodzenia Polski, pracując następnie w Biurze Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej oraz Departamencie Spraw Wewnętrznych Delegatury Rządu na Kraj.

Brał udział w 1942 w utworzeniu w Warszawie tajnego Komitetu Pomocy Żydom, a następnie Rady Pomocy Żydom kryptonim „Żegota”( za działalność w niej został wyróżniony tytułem „Sprawiedliwy wśród narodów świata” przyznawany przez instytut Yad Cashem w Jerozolimie, a w 1991 został obywatelem honorowym państwa Izrael).

Uczestniczył w powstaniu warszawskim, odznaczony krzyżem walecznych i srebrnym krzyżem zasługi z mieczami. Porucznik Armii Krajowej. Po powstaniu pełnił dalszą służbę w Komendzie Głównej  Armii Krajowej, a w 1945 w Delegaturze Sił Zbrojnych na kraj w Warszawie. Po wojnie dwukrotnie aresztowany (listopad 1946 – kwiecień 1948 i grudzień 1949 – sierpień 1954).

Członek Związku Literatów Polskich (do sierpnia 1983), od 1972 sekretarz generalny PEN- Clubu. W roku akademickim 1977/78 jeden z założycieli i sygnatariuszy deklaracji Towarzystwa Kursów Naukowych oraz wykładowca „Uniwersytetu latającego”. Współzałożyciel – XII 1980 – Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania przy Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. W latach 1962 – 1982  współpracownik Radia Wolna Europa w Polsce.

Internowany 13 grudnia 1981 przebywał do kwietnia 1982 w ośrodku odosobnienia w Jaworzu na Pomorzu Zachodnim. Bibliografia jego prac obejmuje 40 książek i 1200 artykułów naukowych. Za swoją działalność wielokrotnie wyróżniony w kraju i za granicą. Kawaler Orderu Orła Białego , doktor honoris causa uniwersytetów w Londynie, Baltimore, Marburgu, Wrocławiu i Warszawie. Laureat w 2008 Europejskiej Nagrody Praw Obywatelskich. Członek honorowy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Jednak to nie liczne  tytuły  i oszałamiający dorobek naukowy i polityczny decydowały o wielkości profesora Bartoszewskiego. Był jednych z ostatnich, autentycznych gigantów ostatniego stulecia, prawdziwym autorytetem moralnym. Zawsze stawał po stronie słabszych, pokrzywdzonych, cierpiących. Cała  jego misja publiczna skoncentrowana była na pomocy i solidarności wobec wykluczonych.

W osobie profesora Bartoszewskiego, my Romowie, posiadaliśmy wielkiego przyjaciela, który zawsze wspomagał nas słowem i czynem, często będąc naszą ostatnią ostoją. Zawsze wypowiadał się stanowoczo i dobitnie przeciwko wszelkim próbom dyskryminacji i przemocy wobec naszej społeczności. Wspierał wszelkie nasze inicjatywy edukacyjne, kulturalne i społeczne.

Zawsze służył  pomocą, radą, swoim wybitnym intelektem.

Wniósł także ogromny wkład w proces upamiętniania romskiego holocaustu. Jako więzień KL Auschwitz, świadek historii, zawsze podkreślał w trakcie pełnienia najwyższych stanowisk państwowych, zarówno na arenie krajowej jak międzynarodowej, że Romowie w okresie II  wojny  światowej  podlęgali takiej samej eksterminacji jak Żydzi.

Na każdym kroku i przy każdej sposobności walczył o uznanie romskiego holocaustu. Zawsze będziemy pamiętać twoje zaangażowanie na rzecz uznania i zrównania praw ofiar holokaustu i nazistowskich prześladowań oraz zbrodni na romskiej.

Nieoceniona była jego rola w inspirowaniu tworzenia w Polsce miejsc upamiętniających ofiary nazistowskich zbrodni przeciwko ludności romskiej.

Nigdy nie zapomnimy o zaangażowaniu, pomocy i wsparciu naszej inicjatywy powstania stałej wystawy dokumentującej zagładę romską w bloku XIII na terenie KL Auschwitz- Birkenau w 2001 oraz rozwinięciem tej wystawy pt: „Zagłada Romów europejskich oraz rasizm w współczesnej Europie” w 2006 roku w warszawskiej „Zachęcie” .

Prof. Bartoszewski zawsze pamiętał o upamiętnieniu dnia 2 sierpnia likwidacji obozu romskiego w KL Auschwitz.  W corocznie organizowanych przez nas obchodach brał czynny udział, wspierał nas, solidaryzował się z rodzinnymi zamordowanych, zawsze był wtedy obecny, by dzielić z nami żałobę, jeśli nie fizycznie, to zawsze duchem i sercem.

Wskazywał także przy wielu okazjach, że przez dziesięciolecia narodowosocjalistyczne ludobójstwo popełnione na Romach było wypierane z historycznej pamięci Europy.

W uznaniu roli i zasług jakie poniósł na rzecz społeczności romskej w Polsce i Europie, prof. Bartoszewski został w 2008 r. pierwszym, historycznym laureatem  Europejskiej Nagrody Praw Obywatelskich Sinti i Romów.

W uzasadnieniu Członkowie kapituły nagrody uznali, że prof. Bartoszewski od wielu lat w swoich wystąpieniach i publikacjach przypominał o romskich ofiarach Holocaustu, a jako osoba niezwykle wpływowa zawsze wspierał romską mniejszość w Europie.

Będzie nam brakowało twojej niespożytej energii, entuzjazmu, poczucia humoru, wrażliwości. Na zawsze zostaniesz w naszych umysłach i sercach.

Odpoczywaj w pokoju, przyjacielu.

Roman Kwiatkowski
Prezes Zarządu Głównego
Stowarzyszenia Romów w Polsce

Wyróżnione

Strona Stowarzyszenia Romów w Polsce powstała w ramach Projektu realizowanego z Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030

STOWARZYSZENIE ROMÓW W POLSCE
ul. Berka Joselewicza 5
32-600 Oświęcim
tel. +48 338 426 989

Napisz do nas...

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.