Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa
Stowarzyszenie Romów w Polsce złożyło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 257 kodeksu karnego do Prokuratury Okręgowej w Krakowie w dniu 19 marca 2015 r. dotyczące dokonania wpisu w formie rysunków z nienawistnym komentarzem przez jednego z internautów na portalu społecznościowym facebook pod artykułem zatytułowanym „Łapczywa szmato”
Z analizy treści tych rysunków wynika, ze Rom obdarowany datkiem na chleb wbija w podzięce nóż w gardło swojego darczyńcy. Całość podsumowuje dopisek: „Cygańska siła. Na dobre i złe”.
Dotychczas informowaliśmy Prokuraturę o nienawistnych względem Romów wpisach w formie pisemnej. Tym razem (po raz pierwszy) mamy do czynienia z wpisem polegającym na zamieszczaniu pod artykułem wpisu – rysunku z krótkim nienawistnym komentarzem. Wydaje się, że ta forma mowy nienawiści jest równie niebezpieczna i groźna jak forma pisemna.
Mamy nadzieję, że Prokuratura szybko znajdzie sprawcę i wystąpi do sądu o jego ukaranie. Zastanawiamy się jak tym razem będzie bronił się sprawca przed zarzutami o rasizm i ksenofobię wobec mniejszości romskiej. O dalszym ciągu sprawy zostaną Państwo powiadomieni niezwłocznie po otrzymaniu decyzji Prokuratury w przedmiocie zawiadomienia.
L.dz.(…………)2015
Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 257 Kodeksu karnego (publiczne znieważenie grupy ludności z powodu jej przynależności narodowej, czy etnicznej)
Na portalu społecznościowym facebook pod artykułem zatytułowanym: „Łapczywa szmato”, ukazało się w dniu 3 czerwca 2013 r. i nadal widnieje pięć rysunków. Z analizy tych rysunków wynika, że Rom obdarowany datkiem na chleb w podzięce wbija nóż w gardło swojemu darczyńcy. Na ostatnim rysunku wpisujący stwierdził: „Cygańska siła. Na dobre i złe” <Link>
Wskazane rysunki przekraczają dopuszczalne przez prawo granice wypowiedzi artystycznej i wypełniają znamiona przepisu art. 257 Kodeksu karnego. Jedynym celem wykonania i opublikowania tych rysunków jest wywołanie negatywnego stosunku do mniejszości romskiej i to w sposób wyjątkowo drastyczny. W naszym kraju chleb jest podstawowym dobrem i obdarowanie nim drugiej osoby uchodzi za dowód empatii i humanizmu. Jeśli osoba obdarowana chlebem odwzajemnia się morderstwem swojego darczyńcy, to czyn taki jest wyjątkowo hańbiący. Osoba która wykonała te rysunki i je opublikowała w Internecie (nieograniczona ilość odbiorców) musiała się liczyć z konsekwencjami swojego działania, którymi było wywołanie nienawiści względem mniejszości etnicznej romskiej. Inaczej nie można interpretować przedstawionego działania. W takiej sytuacji działanie takie jako stanowiące naruszenie przepisu art. 257 kodeksu karnego winno być ścigane z urzędu lub na wniosek pokrzywdzonego.
Podając powyższe wnosimy o podjęcie stosownych działań karnych względem osoby która popełniła wymieniony czyn.
Roman Kwiatkowski
Prezes Zarządu Głównego