77. Rocznica Likwidacji „ZIGEUNERLAGER” W KL AUSCHWITZ–BIRKENAU 2 2 sierpnia 2021 roku, w ramach Europejskiego Dnia Pamięci o Holokauście Romów i Sinti.
Oświęcim, 02. sierpnia 2021
77. Rocznica Likwidacji „ZIGEUNERLAGER” W KL AUSCHWITZ–BIRKENAU 2 2 sierpnia 2021 roku, w ramach Europejskiego Dnia Pamięci o Holokauście Romów i Sinti.
Od blisko 30 lat, każdego drugiego sierpnia, Stowarzyszenie Romów w Polsce organizuje obchody Europejskiego Dnia Pamięci o Holokauście Romów i Sinti. W tym roku – mimo pandemii – udało się zorganizować obchody 77. rocznicy likwidacji ,,Zigeunerlager” na terenie Państwowego Muzeum KL Auschwitz Birkenau.
W nocy z drugiego na trzeciego sierpnia 1944 roku ostatni więźniowie Zigeunerlager, około 4300 Romów i Sinti, głównie kobiet, dzieci i osoby starsze, zostały zapędzone do komór gazowych, a ich ciała spalono, by nie pozostał po nich żaden ślad. W czasie II wojny światowej pół miliona Romów zginęło wskutek zbrodniczej, rasistowskiej polityki nazistowskich Niemiec. Wiele romskich społeczności uległo całkowitej likwidacji. Nad życiem wielu innych cień zagłady rozciągnął się na wiele lat.
2. sierpnia, będący jednocześnie Międzynarodowym Dniem Pamięci o Zagładzie Romów, jest obecnie jednym z najważniejszych dni dla społeczności romskiej i międzynarodowej, w którym składany jest hołd pomordowanym Romom i Sinti w okresie drugiej wojny światowej. W tym dniu na terenie byłego „Zigeunerlager” – największego cmentarza mniejszości romskiej, spotykają się zarówno Romowie jak i przedstawiciele władz Polski i Europy, aby uczcić pamięć ofiar Holokaustu romskiego.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele dyplomatyczni ambasad i konsulatów, przedstawiciele władz szczebla centralnego, wojewódzkiego, samorządowego oraz przedstawiciele organizacji kulturalnych, oświatowych, wyznaniowych, muzeów, fundacji z Polski i z Europy.
Przemówienia wygłosili:
Roman Kwiatkowski – Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce;
Romani Rose – Przewodniczący Rady Centralnej Niemieckich Sinti i Romów;
Piotr Cywiński – dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau;
Werner Friedrich – Ocalony z Holokaustu;
List od premiera RP Mateusza Morawieckiego odczytał Wojewoda Małopolski – Łukasz Kmita;
Dan Doghi – DG Sprawiedliwość;
Laszlo Teleki – Parlamentarzysta węgierski;
Irina Spataru – Przewodnicząca Międzynarodowej Sieci Młodzieży Romskiej „ternYpe”;
Tadeusz Jakubowicz -przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie
Wirtualna ceremonia upamiętniająca Europejski Dzień Pamięci o Holokauście Romów i Sinti znajduje się po linkiem:
Zadanie pt. ,,77 rocznica likwidacji ,,Zigeunerlager’; zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji