Oświadczenie SRwP w sprawie zawiadomienia do Prokuratury przeciwko zespołowi Bracia Figo Fagot
Oświęcim, dnia 18 listopada 2015 r.
Oświadczenie Stowarzyszenia Romów w Polsce
w sprawie skierowania kolejnego zawiadomienia do Prokuratury przeciwko zespołowi Bracia Figo Fagot
Niniejszym oświadczamy, że w dniu 9 listopada 2015 r. skierowaliśmy kolejne zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Krakowie o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 256 kodeksu karnego przez członków zespołu muzycznego Bracia Figo Fagot.
Wymieniony zespół w dniu 9 października 2015 r. w trakcie koncertu w studenckim Klubie Kwadrat w Krakowie wykonał m.in. dwie piosenki „Małgoś” oraz „Bożenka” . Piosenki te zawierają treści wypełniające znamiona przestępstwa określonego w art. 256 kodeksu karnego nawołując do nienawiści na tle różnic narodowościowych i etnicznych, w szczególności w stosunku do środowiska romskiego. Zespół np. śpiewa: „A nie mówiłem, moja kochana, wyskrob proszę, tego Cygana”, „każdy cygan to złodziej”, „nic tak nie boli, jak zdrada z cyganem”, „Jednak byłem głupi, bo gdy nie patrzyłem, zapierdolił mi portfel .. Cygan to złodziej i tak już zostanie. Pan Jezus w Biblii ma to napisane”. Należy dodać, ze zespół śpiewa te piosenki niby żartem, ale zdarzały się przypadki kiedy po odśpiewaniu wymienionych piosenek słuchacze krzyczeli „Je.ać Cygana”.
Wyrażamy oburzenie faktem, iż organizatorzy koncertu pomimo, że znali repertuar zespołu Bracia Figo Fagot nie zażądali od wykonawców rezygnacji z wykonania kontrowersyjnych piosenek. Świadczy o tym wpis jaki zamieścili na stronie: http://www.koncertomania.pl/koncert/409207/bilety-bracia-figo-fagot-night-mistress,: „Teksty niektórych piosenek odbierane są jako nawołujące do nienawiści i znieważające Romów. Stowarzyszenie Romów w Polsce złożyło w maju 2013 r. w poznańskiej prokuraturze zawiadomienie, w którym zarzucono zespołowi nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych.”.
Zastanawiamy się jakimi wartościami kierują się organizatorzy koncertu zapraszając zespół muzyczny naruszający prawo i normy etyczne. Dlaczego nie przeszkadza im obrażanie przez muzyków innych obywateli polskich? Czy chodzi o tanią popularność klubu, w wymienionym przypadku studenckiego, czy też także o cele merkantylne?
W związku z taką postawą organizatorów koncertu pozostało nam tylko skierowanie zawiadomienia do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez zespół muzyczny.
Dotychczasowe doświadczenia w tej mierze nie są jednakże optymistyczne, gdyż znakomita większość zawiadomień do prokuratury o popełnieniu przestępstwa o charakterze rasistowskim lub ksenofobicznym jest załatwiana odmownie (umorzenie postępowania lub odmowa wszczęcia postępowania).
Wydaje się, że jest jeszcze czas by powstrzymać falę nienawiści. Jeśli się tego nie uczyni za kilka lat może być już za późno.
Roman Kwiatkowski
Prezes Zarządu Głównego