Oświadczenie z dnia 10 lutego 2016 r. – Stowarzyszenie Romów w Polsce

Oświadczenie

z dnia 10 lutego 2016 r.

Stowarzyszenia Romów w Polsce

w sprawie przedmiotowego  traktowania rodzin romskich przez władze samorządowe  Limanowej oraz Czchowa

W ostatnim okresie czasu pojawiły się w mediach informacje o bulwersującym traktowaniu rodzin romskich przez władze miasta Limanowa oraz gminy Czchów (Małopolska). W szczególności chodzi o akcję władz Limanowej, które postanowiły za dotację z rządowego „Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce” kupić i wyremontować budynek w odległym o 40 km Czchowie celem przeniesienia trzech rodzin liczących 20 osób. Ponieważ transakcja ta odbyła się bez wiedzy władz gminy Czchów, przeto po jej ujawnieniu  ostro one zaprotestowały uważając, że lokalni mieszkańcy nie chcą Romów, zaś Limanowa podrzuca problem do innej gminy. Wójt tej Gminy zapowiedział, że w ramach rewanżu rozważa zakupienie dla tych Romów budynku w Limanowej obok Urzędu Miejskiego  celem „powrotu (Romów) do korzeni”.                                                                                                                  Należy dodać, że władze Limanowej w podobny sposób przesiedliły już wcześniej  „swoich”  Romów do Marcinkowic w gminie Chełmiec koło Nowego Sącza. 

Protestują także Romowie, którzy nie chcą przenosić  się do odległego Czchowa stwierdzając: „Nie zgadzamy się, żeby nas traktowano  jak przedmioty, które się wywala gdzie bądź!”.

Sprawą – oprócz mediów – zainteresował się m.in.  Rzecznik Praw Obywatelskich, którego przedstawiciel  stwierdził, iż  „To Romowie są beneficjentami programu i pieniądze powinny być wykorzystywane, tak aby trafiała do nich rzeczywista pomoc.”.  Postępowanie wyjaśniające prowadzi także Wojewoda Małopolski.

W dniu wczorajszym przedstawiliśmy problem na sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych stwierdzając w obecności posłów, przedstawicieli Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, iż władze dwóch gmin traktują Romów jak „kukułcze jajo” podrzucając ich sobie bez jakiegokolwiek uzgodnienia zasad zakupu budynku komunalnego oraz przeniesienia lokatorów. I wszystko to obywa się za państwowe pieniądze z Programu romskiego, który wg założeń winien służyć integracji obywatelskiej obywateli polskich pochodzenia romskiego. 

Nasze stanowisko znalazło zrozumienie wśród posłów, w tym wiceprzewodniczącego Komisji posła Szymona Giżyńskiego, którzy zapowiedzieli m.in. wyjazd Komisji do Limanowej.   

Ponieważ działania obu samorządów mają charakter precedensowy  i odbywają  się na pograniczu prawa oraz zasad współżycia społecznego, przeto oświadczamy, że będziemy śledzić  losy sprawy mając na uwadze przede wszystkim konstytucyjne prawa podmiotowe rodzin romskich (art. 2 – Zasada demokratycznego państwa prawnego, art. 30 – Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela,  art. 32 – Wszyscy maja prawo do równego traktowania przez władze publiczne).    

Roman Kwiatkowski

Prezes Zarządu Głównego 

Wyróżnione

Strona Stowarzyszenia Romów w Polsce powstała w ramach Projektu realizowanego z Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030

STOWARZYSZENIE ROMÓW W POLSCE
ul. Berka Joselewicza 5
32-600 Oświęcim
tel. +48 338 426 989

Napisz do nas...

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.