Oświadczenia w sprawie wyroku Sądu w Limanowej – Stowarzyszenie Romów w Polsce
Oświadczenie z dnia 29 czerwca 2016 r.
Stowarzyszenia Romów w Polsce
w sprawie wydania przez Sąd Rejonowy w Limanowej postanowienia o zawieszeniu postępowań egzekucyjnych wobec trzech rodzin romskich
Z prawdziwą satysfakcją przyjęliśmy postanowienie z dnia 29 czerwca 2016 r. wydane przez Sąd Rejonowy w Limanowej o zawieszeniu postępowań egzekucyjnych prowadzonych przez komornika wobec trzech rodzin romskich zamieszkujących budynek w Limanowej przy ulicy Wąskiej. Działając w ten sposób Sąd przychylił się do powództwa Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu w sprawie zabezpieczenia roszczenia na rzecz rodzin romskich poprzez zawieszenie postępowań egzekucyjnych.
Uzasadniając orzeczenie Sąd stwierdził, że część Romów złożyła oświadczenie, że ich zgoda na przesiedlenie z Limanowej do Czchowa mogła być podjęta pod wpływem błędu i groźby, co uzasadniałoby uchylenie się od oświadczenia o zgodzie. Nadto Sąd dodał, że nadal obowiązuje zarządzenie burmistrza Czchowa o zakazie zasiedlenia budynku w tej miejscowości przez Romów, do którego mieli być oni przesiedleni z Limanowej.
Z informacji medialnych wynika, ze komornik odebrał już to postanowienie i jutro, czyli 30 czerwca 2016 r. nie będzie eksmitował rodzin romskich do Czchowa.
W sprawie tej występując po stronie limanowskich Romów opublikowaliśmy dwa oświadczenia, wystąpiliśmy do Wojewody Małopolskiego, do Rzecznika Praw Obywatelskich oraz złożyliśmy zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Tarnowie. O problemie mówiliśmy także w Sejmie w dniu 9 lutego br. na posiedzeniu Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. W szczególności podkreślaliśmy fakt, iż za pieniądze z rządowego „Programu integracji na rzecz społeczności romskiej w Polsce na lata 2014 – 2020” burmistrz Limanowej kupił lokal w innej gminie i w ten sposób postanowił pozbyć się 3 rodzin romskich podrzucając ich niczym „kukułcze jajo” burmistrzowi Czchowa. Obdarowany tym ”jajem” burmistrz Czchowa wydał zarządzenie o zakazie zasiedlenia nieruchomości przez romskie rodziny zapowiadając równocześnie, że w ramach rewanżu za pieniądze uzyskane z rządowego Programu kupi rodzinom romskim budynek obok ratusza w Limanowej. Zauważyliśmy, że gdyby burmistrz Limanowej miał wydać środki z budżetu tego miasta to do sprawy wysiedlenia nigdy by doszło, natomiast budynek gminny przy ulicy Wąskiej byłby już dawno wyremontowany.
W przedstawionej sytuacji należy szczególnie podziękować Prokuraturze Okręgowej w Nowym Sączu, że zechciała wystąpić po stronie rodzin romskich, co przyczyniło się do wydania wymienionego postanowienia Sądu Rejonowego w Limanowej.
Ale sprawa jeszcze się nie zakończyła i należy poczekać na orzeczenie wymienionego Sądu w sprawie powództwa Prokuratury co do oceny uchylenia się Romów od skutków prawnych oświadczeń o zgodzie na przesiedlenie do Czchowa. Interesującym będzie, co wtedy uczyni Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które przyznało dotację burmistrzowi Limanowej na zakup budynku, czy poleci je zwrócić? Ciekawi jesteśmy też co uczyni burmistrz Limanowej z zakupionym budynkiem w innej gminie, gdy trzeba będzie zwrócić dotację?
Roman Kwiatkowski
Prezes Zarządu Głównego