Konferencja „Wielokulturowość w Polsce. Tolerancja jako postawa, a nie deklaracja”
Konferencja „Wielokulturowość w Polsce. Tolerancja jako postawa, a nie deklaracja”
W dniach 24 -25 kwietnia b.r. Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli wspólnie ze Stowarzyszeniem Romów w Polsce zorganizowało w Oświęcimiu konferencję „Wielokulturowość w Polsce. Tolerancja jako postawa, a nie deklaracja”.
W pierwszym dniu konferencji spotkaliśmy się w siedzibie MCDN. Referat na temat „Edukacja uczniów romskich w szkołach Małopolski” wygłosił Józef Wojas – reprezentant Kuratorium Oświaty w Krakowie, wizytator szkól, w których na terenie Województwa małopolskiego uczą się dzieci romskie. O sytuacji Romów w Polsce w kontekście funkcjonowania szkolnictwa oraz aspektach prawnych funkcjonowania Romów w Polsce mówili: prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce Roman Kwiatkowski oraz radca prawny Stowarzyszenia Stanisław Rydzoń. W drugiej części tego spotkania wypowiedzieli się pracownicy naukowi Akademii Techniczno Humanistycznej w Bielsku Białej. Ich wystąpienia dotyczyły agresji, nienawiści i nietolerancji ujętych z punktu widzenia socjo – lingwistycznego, w tym występujących w internecie.
W drugim dniu obrady odbyły się w siedzibie Stowarzyszenia Romów w Polsce w Oświęcimiu. Zaprezentowano film dokumentalny „Zapomniane tabory”, w którym starsze osoby Romowie i Romki – przedstawiają swoje refleksje na temat swoich doświadczeń z życia wędrownego oraz życia późniejszego, początkowo przymusowo osiadłego. Uczestnicy zwiedzili prezentowaną w siedzibie Stowarzyszenia wystawę „Romowie – historia i kultura”. Po wystawie oprowadził dr Tadeusz Czekaj. Istotnym elementem tego spotkania były warsztaty dla nauczycieli poprowadzone przez edukatorkę Beatę Szynalską – Skarżyńską na temat równoznaczny z tematem konferencji „Wielokulturowość w Polsce. Tolerancja jako postawa, a nie deklaracja”. W konferencji uczestniczyli nauczyciele z terenu delegatury wadowickiej krakowskiego kuratorium oświaty. Mieli oni możliwość zapoznania się z problematyką romską, problematyką mowy nienawiści, a także otrzymali przygotowany dla nich scenariusz warsztatów przeznaczonych dla dzieci i młodzieży, dotyczących tolerancji ujmowanej w aspekcie różnorodności kulturowej.