Oświadczenie
Oświadczenie z dnia 26 lutego 2018 r.
Stowarzyszenia Romów w Polsce
w sprawie zmiany ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
W dniu 26 stycznia 2018 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Ustawa ta w zamierzeniu jej autorów miała być „narzędziem prawnym” pozwalającym ścigać takie określenia jak „polskie obozy śmierci”, „polskie obozy zagłady”, czy „polskie obozy koncentracyjne”, jako oczywiście sprzecznych z prawdą historyczną oraz godzących w wizerunek Rzeczypospolitej Polskiej.
Wbrew intencjom projektodawców ustawa wywołała prawdziwą falę krytycznych komentarzy w kraju i za granicą, szczególnie w Izraelu oraz wśród diaspory żydowskiej w Polsce i na świecie.
Nie jest naszym celem analiza ustawy oraz ocenianie stanowiska państwa Izrael, czy mniejszości żydowskiej w Polsce i na świecie. Uderzyło nas coś innego – praktycznie zupełne pominięcie w publicznej dyskusji prowadzonej przez wypowiadających się ważnych polityków polskich i światowych problematyki holokaustu Romów dokonanego w czasie II wojny światowej. A przecież los tych dwóch narodów był w okupowanej przez Trzecią Rzeszę Europie jednakowy – byli oni mordowani przez Niemców a także przez współobywateli. Wystarczy wspomnieć o „ustawach norymberskich” z dnia 3 stycznia 1936 r. , o działalności Instytutu Higieny Rasowej, wspólnych gettach, wspólnych obozach zagłady, łapankach na ulicach i w lasach. Wydawało by się, że jest to prawda powszechnie znana i oczywista. Tymczasem wiele osób zajmujących ważne stanowiska i funkcje w kontekście holokaustu nawet słowem nie wspomina o holokauście Romów i Sinti. Nie wiadomo czy jest to celowe działanie, czy brak wiedzy i związana z tym ignorancja.
Przeanalizowaliśmy wiele portali, stron internetowych oraz artykułów związanych z wypowiedziami na temat skutków nowelizacji ustawy o IPN i tylko w przypadku kilku wypowiedzi doszukaliśmy się stwierdzeń o wspólnym nieszczęsnym losie Żydów, Sinti i Romów w czasie II wojny światowej:
– w wypowiedzi Rzeczniczki Rządu Polskiego („Polacy byli jak Żydzi i Romowie”);
– w wystąpieniu związku włoskich gmin żydowskich – Noemi Di Segni („Nikt nie podaje w wątpliwość tego, że Polska doświadczyła nazistowskiej okupacji ani że to Trzecia Rzesza zbudowała obozy śmierci i zarządzała nimi oraz zagładą na polskiej ziemi, w której zamordowano miliony Żydów, tysiące Romów i Sinti”);
– w wypowiedzi prof. Moniki Płatek („Choć wśród więźniów Auschwitz byli ludzie wielu narodowości, to nie można zrównywać ich sytuacji. Żydzi, Romowie i Sinti byli skazani na całkowitą zagładę”).
– komentarz w: https://oko.press/rzecznik-rządu-polacy-byli-zydzi-romowie („Zarówno Żydzi, jak i Romowie byli ofiarami systematycznej eksterminacji ze strony nazistów”).
Jednocześnie w bardzo wielu przypadkach wystąpień związanych z nowelizacją w/w ustawy autorzy poruszając temat holokaustu Żydów w ogóle nie wspominają o wspólnym losie romskich współofiar. Tak jak było np. w przypadku:
– wypowiedzi byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza przedstawionej w TVN (Program „Fakty”), który stwierdził, że jedynym narodem skazanym na śmierć byli Żydzi;
– stanowiska Światowego Kongresu Żydów, czy Europejskiej Unii dla Judaizmu i Beit Polska;
– wystąpienia kongresmenów amerykańskich („Ośmioro kongresmenów chce zawetowania ustawy o IPN. Napisali list do Prezydenta Dudy”), a także wielu innych wypowiedziach, czy artykułach omawiających przedmiotową sprawę.
W takiej sytuacji pragniemy poniżej zacytować dwie wypowiedzi:
1) Prezydenta RFN Romana Herzoga :
„U podstaw zagłady Sinti i Romów leżał ten sam obłęd rasowy, takie same założenia i chęć planowej i ostatecznej eksterminacji, jak w przypadku Żydów.
Na całym terytorium kontrolowanym przez narodowych socjalistów byli oni mordowani systematycznie i całymi rodzinami – od maleńkich dzieci po starców”, oraz
2) Ministra Władysława Bartoszewskiego, byłego więźnia Auschwitz Birkenau:
„Wyniszczenie żydowskiego narodu podczas drugiej wojny światowej jest wszystkim ogólnie znane. To wymagałoby ciągle jednak długiej i trudnej pracy historyków, zbierania materiałów dowodowych i karania winnych tych zbrodni. Nikt, kto jest przy zdrowych zmysłach, nie poddawałby w wątpliwość holokaustu żydowskiego narodu.
Niestety nie ma powszechnie takiej samej postawy w stosunku do Romów. Właśnie dlatego zobowiązuje to naukowców, historyków a także nas wszystkich do zapamiętania o losie zamordowanego narodu romskiego i do udostępnienia wiadomości na temat ich tragicznego losu przyszłym pokoleniom.”
Roman Kwiatkowski Prezes Zarzadu Głównego