Oświadczenie SRwP z 26 września 2016 r. w sprawie planu przeniesienia przez władze gminy wiejskiej w Limanowej Romów do Tymbarku

Oświadczenie z 26 września 2016 r. Stowarzyszenia Romów w Polsce

w sprawie planu przeniesienia przez władze gminy wiejskiej w Limanowej rodziny romskiej do gminy Tymbark

W dniu 23 września 2016 r. wydaliśmy bardzo krytyczne oświadczenie oceniające działania kierownictwa gminy wiejskiej w Limanowej. Chodziło o pomysł przesiedlenia rodziny romskiej z terenu tej gminy do specjalnie zakupionego budynku w sąsiedniej gminy Tymbark za środki pochodzące z rządowego programu na rzecz integracji społeczności romskiej. Równocześnie zauważyliśmy, iż wójt gminy w Limanowej powiela działania burmistrza miasta Limanowa toczącego już od ponad roku boje z trzema limanowskimi rodzinami romskimi, które nie chcą przenosić się do Czchowa oraz burmistrzem Czchowa, który Romów nie chce przyjąć. W końcowej części oświadczenia zaapelowaliśmy o podmiotowe traktowanie obywateli polskich pochodzenia romskiego powołując się na konstytucyjna zasadę równości (praw i obowiązków).

I stał się cud! Na następny dzień tj. 24 września 2016 r. w dodatku małopolskim do „Gazety Wyborczej” ukazał się artykuł pt. „Tymbark nie dla Romów”. Z artykułu wynika, ze wójt gminy wiejskiej w Limanowej wycofuje się z pomysłu zakupu domu dla pięcioosobowej rodziny romskiej w Tymbarku. Podejmując decyzję wójt kierował się obawą o zaistnienie konfliktu między gminami Limanowa i Tymbark. Nadto ważna rolę odegrał sprzeciw mieszkańców Tymbarku, którzy już zebrali ponad 500 podpisów pod protestem przeciwko planowi przesiedlenia. Istota decyzji została zawarta w wypowiedzi wójta, który stwierdził: „Nie chcę kupować na siłę i powielić sytuację z Czchowem”.

Mamy nadzieję, że wypowiedź wójta dotrze do urzędników z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, którzy powinni zaniechać wydawania publicznych pieniędzy na cele wywołujące konflikty i to nie tylko pomiędzy społeczeństwem tzw. większościowym a mniejszością romską ale także między gminami. Dotychczasowe działania władz centralnych w przedstawionym zakresie na pewno nie wpływają na integrację Romów z reszta społeczeństwa, jak głosi rządowy „Program romski” a raczej wywołują złość, frustrację oraz dezintegrację.

Kończąc apelujemy do burmistrza miasta Limanowa o pójście w ślady wójta gminy wiejskiej w Limanowej i zrezygnowanie z przesiedlenia trzech romskich rodzin z ich miasta do Czchowa.

Prezes Zarządu Głównego
Roman Kwiatkowski

Wyróżnione

Strona Stowarzyszenia Romów w Polsce powstała w ramach Projektu realizowanego z Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030

STOWARZYSZENIE ROMÓW W POLSCE
ul. Berka Joselewicza 5
32-600 Oświęcim
tel. +48 338 426 989

Napisz do nas...

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.