Oświadczenie z dnia 11 kwietnia 2019 r. Stowarzyszenia Romów w Polsce w sprawie walki Wielkiej Brytanii z rasizmem w Internecie

Oświadczenie z dnia 11 kwietnia 2019 r. Stowarzyszenia Romów w Polsce

w sprawie walki Wielkiej Brytanii z rasizmem w Internecie

W dniu dzisiejszym w gazecie „Rzeczypospolita” ukazał się artykuł zatytułowany „Wielka Brytania walczy z rasizmem w internecie”. Z artykułu wynika, że w Wielkiej Brytanii, jako pierwszym kraju w Europie i tym samym w Unii Europejskiej, przygotowano projekt ustawy nazwany Internet Safety White Paper wprowadzający skuteczne mechanizmy ułatwiające identyfikację osób szerzących mowę nienawiści. Ustawa ta przewiduje stworzenie mechanizmu kontroli treści zamieszczanych przez użytkowników. Kontrolę tę mieliby sprawować administratorzy forów, czy serwisy społecznościowe. Projekt przewiduje także, że w razie zamieszczenia przekazu będącego mową nienawiści, jak rasizm, czy obrażanie innych, dane osoby zamieszczającej będą ujawnione bardzo szybko na wniosek np. organów ścigania. Nadto państwowy regulator zyskałby uprawienie do skutecznego blokowania nielegalnych treści.

Brytyjski projekt może być istotny i przełomowy dla walki z rasizmem w Polsce.

Stowarzyszenie Romów w Polsce od lat walczy z rosnącą także w naszym kraju plagą rasistowskich wpisów dokonywanych przez różnych „nienawistników” za pośrednictwem Internetu. Występujemy do administratorów stron o usuniecie wpisów, do Policji, czy Prokuratury o ściganie sprawców mowy nienawiści. Niestety pomimo wielu wysiłków (śledzenie i analiza wpisów, zawiadamianie organów ścigania, czy administratorów stron) wyniki tej pracy są niewspółmierne do nakładów pracy. Prawie wszystkie zawiadomienia złożone do Prokuratury (kilkadziesiąt zawiadomień) zakończyły się odmową ścigania sprawców z powodu niestwierdzenia znamion czynu zakazanego. Wskutek takiej postawy prokuratorów mowa nienawiści zamiast być ograniczana coraz bardziej poszerza się stając się czynem bezkarnym. Wszystko to odbywa się w warunkach obowiązywania przepisów art. 119 par. 1, art. 256 par. 1 i art. 257 Kodeksu karnego oraz dyrektywy Prokuratora Generalnego z dnia 27 października 2014 r. sprawach związanych z przestępstwami z nienawiści dokonywanymi z wykorzystaniem Internetu.

Jeśli autorom przedmiotowego projektu ustawy w Wielkiej Brytanii uda się go przeforsować (a ma on wielu przeciwników wśród tzw. liberałów internetowych) i ustawa zacznie obowiązywać, to może i w Polsce udałoby się przyjąć taką regulację.

W takiej sytuacji Stowarzyszenie Romów w Polsce z nadzieją patrzy na poczynania brytyjskiego parlamentu życząc mu przyjęcia tej ustawy.

Roman Kwiatkowski

Prezes Zarządu

Wyróżnione

Strona Stowarzyszenia Romów w Polsce powstała w ramach Projektu realizowanego z Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030

STOWARZYSZENIE ROMÓW W POLSCE
ul. Berka Joselewicza 5
32-600 Oświęcim
tel. +48 338 426 989

Napisz do nas...

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.