Projekty
Cykliczna organizacja w dniu 2 sierpnia obchodów Międzynarodowego Dnia o Pamięci i Holocauście Romów i Sinti w KL Auschwitz-Birkenau wraz z organizacją koncertów.
Uroczystości Rocznicowe są zapoznaniem z naszą tragiczną historią. Są też miejscem wielu inicjatyw pokojowych, spotkań ludzi wielu narodowości, religii i przekonań.
Wspólnota cierpienia czy konkurencja ofiar? Los Żydów, Romów i Polaków w czasie II wojny światowej
Podstawowym zadaniem naszego projektu jest rekonstrukcja lokalnych dyskursów pamięciowych, w ramach których lokalna społeczność Żabna postrzega obecnie ofiary II wojny światowej i niemieckiej okupacji miasta, i zbadanie wpływu, jaki na te dyskursy ma międzypokoleniowy przekaz pamięci, znajdujące się na terenie miejscowości miejsca pamięci, a także edukacja, środki masowego przekazu, ogólnonarodowe dyskursy historyczne i wyspecjalizowane instytucje, które razem wzięte wytwarzają oficjalną „pamięć kulturową” zbiorowości. Szczególnym aspektem naszego projektu jest zbadanie, jakie miejsce w pamięci zbiorowej mieszkańców zajmują trzy kategorie ofiar niemieckiej okupacji, związane z tą miejscowością: Polaków, Żydów i Romów. Będziemy chcieli się dowiedzieć, czy mieszkańcy w równym stopniu pamiętają wszystkie ofiary, czy może wprowadzają pewną hierarchię pamięci o rożnych kategoriach ofiar, czy może wręcz wykluczają pewne grupy ze wspólnoty pamięci. Innymi słowy, chcemy zbadać, jakie jest miejsce lokalnej pamięci czasu wojny między „konkurencją ofiar” a „wspólnotą cierpienia”. Nasze badania będą prowadzone we współpracy z władzami lokalnymi oraz instytucjami i osobami, które są szczególnie aktywne w obszarze kultywowania pamięci.
Zagłada Romów w okupowanej Polsce w czasie II wojny światowej; geneza, przebieg, upamiętnianie
Głównym celem tego projektu jest przeprowadzenie badań, które pozwolą na poszerzenie naszej ubogiej wiedzy o miejscach pamięci Zagłady Romów, w szczególności o romskich ofiarach Akcji Reinhardt, a także upowszechnienie jej w społeczeństwie. Chcemy zbadać przede wszystkim los Romów w tzw. obozach Akcji Reinhardt (Bełżec, Sobibór, Treblinka), a także częściowo w KL Auschwitz i Majdanku. Oprócz analiz archiwalnych, które zostały przeprowadzone w pierwszej i drugiej części projektu, chcemy również zbadać w interdyscyplinarny sposób istniejące upamiętnienia Zagłady Romów i przedstawić postulaty w tej kwestii. Rezultatem badań będą publikacje naukowe i popularne, rekomendacje i program edukacyjny dla uczniów szkół znajdujących się w regionach, w których dokonywała się Zagłada Romów. Nasz projekt pozwoli wypełnić bolesną lukę, bowiem jak dotąd Zagłada Romów – obywateli polskich nie doczekała się całościowej analizy historycznej, powiązanej z badaniem jej teraźniejszych upamiętnień. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na głównej stronie w zakładce ,,Akcja Reinhardt”
Dialog-pheniben
Kwartalnik Dialog Pheniben (wydawany przez Stowarzyszenie Romów w Polsce od 1995 r),w wersji papierowej i elektronicznej, zawieraja również również teksty w jęz. romskim. Dialog-Pheniben przedstawiał zagadnienia i tematy związane z mniejszością romską w Polsce i Europie, jej tradycje, kulturę, historię, ale także zagadnienia dotyczące aktualnych problemów Romów. Prezentuje nietuzinkowe postacie naszej mniejszości; min.muzyków, twórców, artystów, w celu utrwalania tożsamości kulturowej. Dialog-Pheniben pełni funkcję edukacyjną i służy jako platforma dialogu pomiędzy mniejszością romską a społeczeństwem większościowym.