Przedstawiciele Stowarzyszenia Romów w Polsce, społeczności żydowskiej, duchowieństwa, różnych wyznań.
Przedstawiciele Stowarzyszenia Romów w Polsce, społeczności żydowskiej, duchowieństwa, różnych wyznań, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, Instytutu Pamięci Narodowej i mieszkańcy Kielc uczcili w poniedziałek 4 lipca 2022 roku ofiary pogromu ludności żydowskiej sprzed 76 lat. W tym roku modlono się również w intencji pokoju w Ukrainie, Polsce, Europie i na świecie.
Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce podczas upamiętnienia pogromu zabrał podkreślając, że jest to niewyobrażalne , że niespełna rok po wojnie miało miejsce takie wydarzenie. My Romowie doskonale zdajemy sobie sprawę , jak tragicznym doświadczeniem są pogromy które dotknęły naród żydowski, ponieważ Romowie w swojej historii niejednokrotnie spotykali się podobnymi pogromami.
Mimo wszystko my Romowie wierzymy, że będzie lepiej , a następne pokolenia Romów i Żydów będą patrzeć z ufnością w przyszłość.
Pogromem kieleckim określa się serię napadów na ludność żydowską jaka miała miejsce 4 lipca 1946 roku w Kielcach. Pogromu dokonali mieszkańcy Kielc oraz żołnierze Ludowego Wojska Polskiego, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej.
Bezpośrednią przyczyną pogromu była plotka o uwięzieniu przez Żydów w piwnicy budynku przy ul. Planty 7 ośmioletniego chłopca – Henryka Błaszczyka, w celu dokonania na nim mordu rytualnego. W wyniku pogromu zginęło 37 Żydów, 35 zostało rannych. Zginęło też trzech Polaków
Pamiętamy!