Skarga na bezczynność Rady Etyki Mediów
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich
ul. Foksal 3/5 00-366 Warszawa
Zażalenie
Na podstawie art. 37 oraz art. 230 Kodeksu postępowania administracyjnego wnoszę w imieniu Stowarzyszenia Romów w Polsce zażalenie na postępowanie powołanej przez Wasze Stowarzyszenie oraz podległej mu Rady Etyki Mediów – w stosunku do naszej skargi z dnia 24 czerwca 2015 r. na Marka Kęskrawca redaktora naczelnego gazety „Dziennik Polski”.
Wnosimy o:
1) wyznaczenie Radzie Etyki Mediów terminu do załatwienia sprawy;
2) zarządzenie wyjaśnienia przyczyn i ustalenie osób winnych niezałatwienia sprawy w terminie, o którym mowa w art. 35 par. 3 Kpa tj. maksymalnie 2 miesięcy od dnia kiedy postępowanie winno być wszczęte;
3) o stwierdzenie, że niezałatwienie skargi miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa.
Uzasadnienie:
W związku z podawaniem przez dziennikarkę gazety „Dziennik Polski” z Krakowa romskiej narodowości sprawców czynów niedozwolonych w dniu 20.4.2015 r. wystąpiliśmy do redaktora naczelnego tej Gazety z prośbą o przekazanie podległym pracownikom , by publikując informacje o bezprawnych i niegodnych czynach sprawców, nie podawano danych dotyczących romskiej (jakiejkolwiek) przynależności narodowej sprawcy. Wystąpienie to zainicjowane zostało artykułem „Romka odpowie za rozbita główkę swojego dziecka”, jaki ukazał się w „Dzienniku Polskim” w wydaniu sobotnio-niedzielnym w dniu 18-19 kwietnia 2015 r.
Ponieważ pomimo upływy wszelkich dopuszczalnych przez przepis art. 35 Kpa terminów (niezwłocznie, nie później niż do 1 miesiąca, nie później niż w ciągu 2 miesięcy) nie otrzymaliśmy odpowiedzi, przeto w dniu 27 maja 2015 r. wystąpiliśmy z monitem do w/w redaktora naczelnego. Także na ten monit nie udzielono nam odpowiedzi.
W przedstawionej sytuacji w dniu 24 czerwca 2015 r. skierowaliśmy do Ryszarda Bańkowicza Przewodniczącego Rady Etyki Mediów skargę na Marka Kęskrawca redaktora naczelnego gazety „Dziennik Polski” szeroko uzasadniając skargę.
Dowód: skarga z dnia 24.6.2015 r.
Także i w przypadku skargi, pomimo upływu roku od czasu jej złożenia, nie otrzymaliśmy od Rady Etyki Mediów jakiejkolwiek odpowiedzi. W dniu 5 września 2016 r. skierowaliśmy więc do Przewodniczącego Rady monit załączając doń odpis skargi z załącznikami. Równocześnie w monicie podaliśmy, że dziennikarka, której dotyczy sprawa pracując także w innej krakowskiej gazecie (tego samego właściciela) popełniła identyczny czyn, co opisany w skardze. Chodziło o artykuł w „Gazecie Krakowskiej” pt. „Romowie ukradli malucha, który miał być atrakcją imprezy motoryzacyjnej”.
Dowód: pismo z dnia 5.9.2016 r.
Także na ten monit nie otrzymaliśmy jakiejkolwiek odpowiedzi.
W przedstawionej sytuacji niniejsze zażalenie jest zasadne. Równocześnie informujemy, że w przypadku braku reakcji w sposób określony w art. 35-37 Kpa bezzwłocznie skierujemy skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na bezczynność organu organizacji społecznej.
Roman Kwiatkowski
Prezes Zarządu Głównego
Stowarzyszenia Romów w Polsce