Stowarzyszenie Romów w Polsce

14 października kilkunastu krewnych byłych więźniów obozu zagłady w Sobiborze, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, ambasadorowie i dyplomaci, pracownicy stowarzyszeń upamiętniających ofiary Holokaustu spotkali się w Muzeum i Miejscu Pamięci w Sobiborze, aby upamiętnić bunt i ucieczkę osadzonych.

Ceremonię zorganizowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Państwowe Muzeum na Majdanku.

W czasie obchodów za męstwo i bohaterską postawę wykazane w czasie powstania w obozie zagłady w Sobiborze Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie odznaczony został Lejba (Leon) Felhendler – jeden z przywódców ruchu oporu w obozie. List skierowany do uczestników uroczystości przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odczytał minister Wojciech Kolarski. – „Rzeczpospolita Polska pragnie w sposób szczególny uhonorować Lejbę Felhendlera – swego mężnego bohatera, który wraz z Aleksandrem Peczerskim współkierował powstaniem w Sobiborze” – można było usłyszeć w przemówieniu.

Odznaczenie odebrał profesor Nicholas Kittri, siostrzeniec Lejby Felhendlera.

Głos zabrali Wiceprezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przedstawiciele państw współtworzących Międzynarodowy Komitet Sterujący projektem budowy Muzeum-Miejsca Pamięci w Sobiborze: Ambasador Izraela Anna Azari, Dyrektor Generalna ds. Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia, Dobrobytu i Sportu Królestwa Niderlandów Angelique Berg oraz Ambasador Republiki Słowackiej Dušan Krištofík. Jako kolejny wystąpił Ambasador Rosji Sergiej Andreev.

Ekumeniczną modlitwę za ofiary obozu zagłady w Sobiborze zmówili: Michael Schudrich – Naczelny Rabin Polski, ks. Jerzy Ignaciuk – proboszcz parafii prawosławnej we Włodawie, ks. dr Kazimierz Gurda – biskup siedlecki, ks. Mieczysław Cisło – biskup pomocniczy archikatedry lubelskiej, ks. Grzegorz Brudny – proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Lublinie.

Następnie obchody przeniosły się na skraj polany grobów masowych, gdzie delegacja Stowarzyszenia Romów w Polsce wraz z  uczestnikami ceremonii złożyła wieńce i znicze.

Wyróżnione

Strona Stowarzyszenia Romów w Polsce powstała w ramach Projektu realizowanego z Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030

STOWARZYSZENIE ROMÓW W POLSCE
ul. Berka Joselewicza 5
32-600 Oświęcim
tel. +48 338 426 989

Napisz do nas...

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.