Uroczystość wręczenia Europejskiej Nagrody Praw Obywatelskich Sinti i Romów – Stowarzyszenie Romów w Polsce
W dniu dzisiejszym w Strasbourgu w The Winston Churchill Building ma miejsce uroczystość wręczenia Europejskiej Nagrody Praw Obywatelskich Sinti i Romów – przyznawanej wybitnym osobistościom, zabierającym głos ws. dyskryminowanej społeczności Romów i Sinti w Europie.
Nagrodę w listopadzie 2007 ustanowili Centralna Rada Niemieckich Sinti i Romów, Centrum Dokumentacji Niemieckich Sinti i Romów oraz Fundacja Manfreda Lautenschlagera. Co dwa lata honorowane są osoby, które dbają o przestrzeganie praw obywatelskich mniejszości romskich, walczą ze stereotypami i uprzedzeniami, przeciwstawiają się formom wykluczania Romów z życia społecznego.
Pierwszym laureatem był Ś.P. Władysław Bartoszewski. Nagroda dotowana jest kwotą 15 000 Euro.
Tegorocznym laureatem została międzynarodowa organizacja pozarządowa Amnesty International, która działa w obronie praw człowieka na całym świecie od początku lat 60-tych
W 2013 roku Amnesty International rozpoczęła kampanię: „ HUMAN RIGHTS HERE-ROMA RIGHTS NOW”.
Amnesty International przypomina państwom członkowskim UE o stosowaniu istniejących przepisów zabraniających dyskryminacji Romów, którzy są dyskryminowani w wielu jeszcze krajach.
Kampania ta jest przykładem niestrudzonych wysiłków na rzecz praw Sinti und Roma w Europie.
Jury przyznało także nagrodę specjalną dla Eszter Hajdu – za reżyserię filmu „Judgment in Hungary”.
„Wyrok na Węgrzech” To najgłośniejszy węgierski dokument ostatnich lat. To kronika procesu grupy neonazistów oskarżonych zamordowanie sześciu Romów w tym kobiet i dziecka.
W latach 2008 – 2009 na Węgrzech czteroosobowa grupa neonazistów dopuściła się ataków na mniejszości romskiej. W różnych rejonach kraju napadano na osiedla Romów. Ofiary mordowano strzałami z pistoletu i podpalano koktajlami Mołotowa. W ciągu roku zabito sześć osób, w tym dziecko. Wielu Romów zostało poważnie rannych.
Film dokumentuje prawie trzyletni proces sądowy oskarżonych o te zbrodnie neonazistów. Reżyserka przedstawia nie tylko historię zabójstw, których motywem był rasizm, ale również obserwuje procesy korupcyjne oraz bezradność instytucji publicznych.
Eszter Hajdu filmem tym zwraca międzynarodową uwagę na trudną sytuację Romów i głęboko zakorzeniony rasism. Eszter Hajdu była kandydatem do nagrody zgłoszonym przez Prezesa naszego Stowarzyszenia Romana Kwiatkowskiego